Rimti pelėsių padariniai ir kaip jų atsikratyti.

Pelėsiai: tamsioji drėgmės pusė

Viskas, ką jums reikia žinoti apie pelėsį ir jo padarinius.

Pelėsis – tai grybelio tipas, besiskiriantis nuo augalų ir gyvūnų ir augantis iš mažyčių ore esančių sporų. Kad augtų, jam reikalingas vanduo, todėl pelėsis įprastai plinta ant šlapių arba drėgnų paviršių. Tai reiškia, kad dėl pernelyg didelės drėgmės jūsų namuose gali atsirasti juodasis pelėsis arba miltligė.

Drėgnos jūsų namų vietos yra tinkama aplinka pelėsiams augti.

Kas sukelia pelėsius?
Didelė drėgmė gali sukelti pelėsių ir kitokių grybelių rūšių plitimą. Jei patalpose labai drėgna, didėja tikimybė, kad vyks kondensacija, dėl kurios kaupsis vanduo. Jei šis vanduo negali pasišalinti ar išdžiūti, jis pradeda skverbtis į jūsų paviršius ir gali sukelti toksinį reiškinį, kurio pasekmė yra pelėsis jūsų vonioje ar rūsyje. Įprastai, jei santykinis drėgnumas viršija 70 %, tokiose patalpose išplinta pelėsiai ir kitų rūšių grybeliai.

Pelėsį lengva aptikti – jį galima pamatyti ir (arba) užuosti plytelių siūlėse duše, ant drėgnų sienų, lubų ir ant išorės paviršių. Priklausomai nuo pelėsių kiekio, dėmės būna juodos, žalios arba mėlynos spalvos. Kartais jį galima užuosti, bet nepastebėti. Tokiu atveju pelėsį pašalinti sunkiau, bet svarbu yra neignoruoti kvapų, nes net nedidelis pelėsių kiekis reiškia, kad yra pakankamai drėgmės jiems plisti toliau.  

Kokie yra pelėsių padariniai? 

Pelėsis gali sugadinti jūsų turtą. Jis gali atsirasti bet kokioje drėgnoje jūsų namų vietoje dušo, lubų ar sienos pelėsio pavidale. Taip pat gali būti rimtai pažeisti sieniniai dažai ir baldai. Tačiau pelėsiai gali paveikti ne tik jūsų interjero paviršius, bet ir jūsų savijautą. Pelėsiai dažnai sukelia alergines reakcijas, pvz., odos niežulį, čiaudulį, kosulį ir nosies užgulimą.

Kaip atsikratyti pelėsių?
Norite sužinoti, kaip nuvalyti ar pašalinti pelėsius? Paprasta: nuvalykite pažeistą vietą ir panaudokite pelėsius naikinantį purškiklį. Bet kaip užkirsti kelią pakartotinam pelėsių atsiradimui? Kad vėl neatsirastų pelėsių, būtina vengti namuose perteklinės drėgmės ir stengtis išlaikyti sausus interjero paviršius.  Norint išvengti pelėsių ir miltligės, būtina išlaikyti drėgnumo lygį iki 60 procentų. Drėgmės sugėriklis [Nuoroda: 3. Drėgmės sugėrikliai] gali jums padėti, nes šis prietaisas padeda sumažinti drėgmės perteklių ir ypač tinka naudoti apdorojus pelėsių paveiktas vietas.